понеділок, 2 листопада 2009 р.

Майстер-класи для фасилітаторів

 У жовтні 2009 р. в рамках Молодіжного проекту ПРООН було проведено два одноденних майстер-класи для фасилітаторів програми Intel® «Шлях до успіху», які зібрали 60 фасилітаторів та 10 регіональних координаторів з усіх куточків України. Метою заходу було покращення навичок тих фасилітаторів, що вже мають досвід роботи за програмою.
Перший майстер-клас відбувся 27 жовтня на базі Хотівського НВК (с. Хотів, Київська обл.), і зібрав 30 учасників з північних областей України (Рівненської, Житомирської, Київської, Чернігівської та Сумської). Другий майстер-клас пройшов 29 жовтня на базі Запорізької «Малої гуманітарної академії» (м. Запоріжжя) для 27 фасилітаторів з Черкаської, Харківської, Луганської, Дніпропетровської, Запорізької областей та АР Крим.
Учасники обмінялися досвідом, обговорили надбання та проблеми, що виникають в процесі викладання за програмою, отримали методичні рекомендації для проведення занять з розробки та впровадження соціальних проектів в рамках програми, ознайомились із системою надання допомоги і підтримки.
Регіональні координатори (волонтери ВООН Молодіжного проекту) також плідно попрацювали над вдосконаленням системи координування фасилітаторів та налагодження особистих контактів з викладачами своїх регіонів. Учасники одностайно висловили зацікавлення у подібних заходах, а наступне спостереження за роботою фасилітаторів у програмі виявить чи є таке «підвищення кваліфікації» ефективним для них.

Організатори висловлюють особливу подяку Наталії Василівні Неруш, директору Хотівського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – гімназія», Людмилі Кронідівні Овсієнко, директору Запорізького НВК «Мала гуманітарна академія», та Жанні Валеріївні Коломоєць, викладачу «Малої гуманітарної академії».

четвер, 15 жовтня 2009 р.

Житомирщина осіння

На Житомирщині мене знову зустріла золота осінь!

середа, 9 вересня 2009 р.

Игры

600 творческих игр
для больших и маленьких
. Авторские развивающие творческие игры, которые можна использовать на тренингах.

вівторок, 16 червня 2009 р.

Нам шкода прощатися...

15 червня закінчився тренінг в Стрию!
На захисті було багато гостей: мами і бабусі, друзі, класні керівники, директор школи і заступник директора, методист відділу освіти, вчителі та учні школи. Мої неуправляємі вихованці демонстрували єдність і задоволення! В очікуваних результатах один учень написав, що тренінг збільшить його шанси на успіх у майбутньому! На захисті всі дуже хвилювалися і демонстрували командний дух. Я отримала велике задоволення від роботи, а результат мене приємно вразив. Технологія спрацювала! Ми не хочемо хвалитися, але вчора я назвала імена 12 зірочок у сузір'ї 7 школи ! Цю мить і щастя треба було бачити...
Віра Дмитренко

понеділок, 8 червня 2009 р.

Ми вперто йдемо вперед!

Ми дійшли до 11 заняття!
Багато чого змінилося. Партнери зрозуміли, що по одному ніхто працювати не буде. Вони вперто ігнорують електронний довідник, частіше звертаються до друкованого, але найчастіше запитують один в одного і я цьому рада! У записках питають різне, але перестали смикати мене! Справді, фасилітатор - зірка в тіні! Може хтось поділиться, як Ви провели саме 11 заняття, коли діти планували і з якими проблемами зіштовхнулися? А взагалі, не все так погано у нашому домі! Віра Дмитренко

пʼятниця, 5 червня 2009 р.

Успіхи та інший досвід: 8 клас...

Ну от, нам (с. Хотів, Київська об-ть) лишилась тільки фінальна презентація у середу.

Успіхи:
Частину дітей вдалось НАДИХНУТИ. Думаю це і є успіх, шлях до якого ми долали ...7 тижнів. У нас проекти робить 5 груп; одна група, "Зупинки", взялась за відновлення автобусних зупинок у селі - дівчата говорили з сільрадою, склали кошторис на матеріали, голова обіцяє закупити фарбу/дошки. Але коли я спитала "А що як сільрада не допоможе?", вони відповіли "Ми самі йдемо на вихідні це робити, разом з батьками"!
А інша група, що взялась вияснити, чому в селі нема місця для дозвілля молоді (крім генделиків), наприклад з"ясували, що просто немає людини, яка б хотіла проводити дискотеки, вести гуртки і т.п. Дівчата розподілились і домовились з сільрадою, що за тиждень вестимуть дискотеку. А потім кажуть: "Ми і не уявляли, що ми, кілька дівчат, справді можемо змінити щось у своєму селі!" Уявляєте?!! Думаю, це успіх! :)

Інший досвід:
1. Зустрілись з такою проблемою, що контактні і активні рухалки погано працюють для 8го класу. Підліткам дуже не зручно якось смішно рухатись перед іншими і деякі навіть відмовляються брати участь. Дослідним шляхом з"ясувала, що найкраще пропонувати ігри, де треба мінімально торкатись один одного + де увага на кожному з учасників фокусується дуже ненадовго.
2. Проблеми з критикою. Діти вперто критикують саме особу, ображають один одного, і дуже мало звадають на ідею/результат роботи. Думаю, варто було окремо тренувати "доброзичливого критика" наприклад так: коли йде презентація робіт в кінці заняття, роздати всім вирізані листочки з початком фрази, такі як "Робота значно б виграла, якби..." і т.п., і просити кожного продовжити.

Отаке. Думаю, таким досвідом варто ділитись, щоб наступним фасилітаторам знати, де стелити соломку :)

"Комп`ютерні технології і майбутня професія" в Білій Церкві

В Білій Церкві в СЗОШ № 12 вже другий тиждень кипить робота над ІІ частиною "Шляху до успіху" - "Комп`ютерні технології і майбутня професія".
І, цитуючи Віру, "Так, не я основне джерело знань, не я зірка і не я солістка" хочу запропонувати записки учнів. Це вже факт, що фасилітатор - людина в тіні, що організація навчального процесу, темп, ритм роботи, (які все ж таки задає він) повинні бути непомітними, не надокучливими учням, в центрі - особистість, учень. Думаю, мені це вдається.

Рефлексія. Тема "Підприємець".
Ми вміємо дякувати.
1. Я дякую собі за те, що я стараюсь і намагалась зробити все чудово. Я дякую своїй партнерці за те, що вона мені в дечому теж допомагала.
2. В першу чергу я дякую собі, в другу чергу дякую своєму партнеру, в третю, четверту, п’яту… вчителю за те, що вони мені допомагають в безвихідних ситуаціях.
3. Дякую Каті за те, що вона дуже терпляча і дякую собі за те, що я на неї не накинулась!
4. Дякую своїй партнерці за те, що вона пропонувала нові ідеї, допомагала, а також Андрію, Сергію за те, що вони інколи допомагали нам в тому, що ми не знали.
5. Дякую всім, хто мені допомагав. Дякую також собі, бо я старалась (спочатку).
6. Я дякую усім, а також собі.
7. Дякую мамі, папі, що я тут сиджу і пишу цим олівцем на цьому папері. Дякую Intel за найкращі комплектуючі до компа. Дякую компанії АПО за їх наклейки, які можна поклеїти на BOX, компанії Epson за їхні принтери (фото просто cool) і дякую компанії Color way за СБ П4 до принтера…
8. Я дуже дякую своїй подружці, що сидить зі мною за одним комп’ютером за те, що вона допомагає мені, а я їй. А також я дякую собі. А також я дякую своїй вчительці Наталії Анатоліївні за те, що вона учить більш цікавому.

Могли ми подумати років 15 тому, що дякувати можна і треба собі?

Рефлексія. Тема "Медсестра".
1. Мені сподобалось робити опитування. А не сподобалось – інтерактивну схему.
2. Мені сподобалось робити все, тільки з інтерактивною схемою не впоралась.
3. Спочатку був засмучений, бо трішки проспав, вимкнулось світло під час роботи. ((((( Радий тепер, бо я завершив всі свої роботи!
4. Я дуже радий був, що світло вимкнулось. )))
5. Зранку прийшла вчасно і одразу все було цікаво та весело. Захоплюючі ігри та цікаве створення документів.
6. Мені сподобалось. Спочатку був настрій так собі; потім стало цікаво, а коли виключились комп’ютери мені чомусь так смішно стало і настрій піднявся. В кінці вже втомилась і вже не хочу нічого робити. Хочу додому. Але я розумію, що багато всього навчилась і тепер вмію набагато більше, ніж раніше, знаю те, чого раніше не знала. Я багато чого вже вмію робити на комп’ютері. Тепер хочеться ще й дома тренуватись. Я не встигла з діаграмою, бо світло вимкнули і вся робота пропала.
7. Мені дуже сподобалось все, особливо медсестра!
8. Проспав сьогодні, тому початок – не дуже. Коли ішов сюди, попав під дощ. Але я зберіг роботу і коли світло вимкнули – оп, майже все збереглось. Хі!

четвер, 4 червня 2009 р.

Фасилітатором бути не просто!

Всіх вітає місто Стрий! В 7 школі ще 30 квітня 18 учнів стали на Шлях до успіху! Спочатку працювали один раз на тиждень, а з 1 червня щодня. Проблем не зменшується, а навпаки! Підводить техніка, спізнюються діти, пропускають, сваряться і плачуть і ще багато різного. Шість занять я була близька до думки зійти з дистанції! А на сьомому занятті попустило! Допомогли записки нашого милого тренера Олександра Митрофановича в яких він все це описав. Допомогли ігри Фоппеля. І я не мовчла про свої проблеми. Я зрозуміла, що 6 занять я таки була більше вчитель, а не фасилітатор... Напевно, в минулому житті я була жирафою, яка в процесі еволюції змінила ріст, а решта здібностей залишилося... І це не чорний гумор! Хто мене знає, той не здивуєтся моїм жартам! А хто сидить дальше в оболонці вчителя - вилазьте! Так, не я основне джерело знань, не я зірка і не я солістка. Це не урок інформатики, а я і не вчитель інформатики! Я почала створювати новий продукт, а мої діти в записках і висловлюваннях почали проявляти себе... Нові відчуття додають нам впевненості!

вівторок, 2 червня 2009 р.

Львів розпочав заняття з дітьми!:)




З 1-го червня, у міжнародний день захисту дітей, у львівській середній школі №77 почався тренінг для дітей за Програмою "Шлях до успіху". Розпочали заняття 20 учнів від 2 до 7 класів, сьогодні долучилась ще одна дівчинка з сусідньої школи, дуже просилась. Настрій у учасників дружній і веселий, вони стараються...
А я хвилююсь!:)

четвер, 7 травня 2009 р.

тест

тестове повідомлення, незабаром буде видалене автором.

середа, 22 квітня 2009 р.

Перші заняття з 8-класниками в с.Хотів, під Києвом

З 16го числа я почала працювати з дітьми (або вже молоддю?) в Хотівському НВК "ЗОШ - гімназія". 8 гімназійний клас виявився загалом активним та балакучим, з 24 дітей - лише 5 хлопців. Що цікаво - з самого початку вони, відповідаючи на мої питання, намагаються давати "правильні" відповіді, такі - що на їх думку я хочу почути. Коли почали обговорювати правила, вони відразу видають: "Тиша. Взаємоповага. Співпраця." :)

І ще така ситуація: замість 20 дітей на 10 комп'ютерів, виявилось 24 дитина, тож довелось робити групи по троє... І взагалі розподіл на пари - виявився дуже болючим процесом. Багато хто був невдоволений, просили мінятися, хтось взагалі почав самостійно пересідати, коли я не бачу. Чи була у когось така ситуація? Що робили?
Друге заняття я почала з пояснення "Ви дорослі люди, тож зрозумієте..." (це сподобалось) і обговорювали користь від конфліктів. Після цього довелось поміняти лише одну пару - я відсадила одного хтопця з трійки "2 хлопця+1 дівчина" і долучила його до 2 найслабших дівчат. Вийшло значно краще.

вівторок, 21 квітня 2009 р.

ДЛя проведення тренінгів ( інтерактивні вправи та ігри)

Ви можете переглянути та скачати книжки Клауса Фоппеля, які допоможуть і в викладанні, використовуючи інтерактивні технології, і при проведенні тренінгів за прогамою "Шлях до успіху", і в проведенні будь-яких тренінгів. Посиланнями з нами поділилися Тетяна Орлова (Львів) та Юрій Анісімов (Київ). Дякуємо їм.

К.Фоппель, Сплоченность и толерантность в группе - http://www.scribd.com/share/upload/11110005/wnbjjpeuh1gns3a0bau

К. Фоппель, Как научить детей сотрудничать? Психологические игры и
> упражнения - практическое пособие для педагогов и школьных психологов. - http://www.pedlib.ru/Books/1/0243/index.shtml

Які ваші враження?
Ніна Дементієвська, координатор мережевих спільнот

пʼятниця, 17 квітня 2009 р.

У Оржеві теж старт!!!

У середу перше заняття було проведено із семикласниками Оржівського НВК "школа-колегіум", що у Рівненському районі. Діти зібрались дуже активні, в хвилину кожен задає по 20 запитань і, як я зрозміла, не обов"язково чекає відповіді...
Направду кажучи, я давно не спілкувалась із дітьми такого віку, тому коли готувалась не була впевнена, якою "мовою" із ними говорити. З"ясувалось, що вони усе розуміють ))) і з ними просто спілкуватись. Усі питання ми обговорювали і, якщо спочатку вони постійно казали: "вирішуйте ви", "як ви скажете, так і буде", то потім потроху брали ініціативу у свої руки.
У групі було 19 осіб і більша половина дуже активних. Я помітила, що 4 дівчат із іншого класу постійно мовчать, не хочуть читати, коли я попросила в кінці заняття кожного продовжити речення "сьогодні найбільше мені сподобалось...", то всі вони відповіли "все сподобалось", хоча всі інші діти називали конкретні речі. От зараз думаю, як залучати їх до активнішої роботи і чи потрібно залучати... Також я подумала про те, що варто саме із цими дітьми провести декілька вправ на розвиток навичок слухання, бо вони активні у запитаннях і обговореннях, але один одного абсолютно не слухають.
Загалом мені дуже сподобалось. Хочу іще )))
А в усіх хочу запитати: як думаєте, чи варто проводити із дітьми, які проходять навчання іще якісь інші заходи. Якщо є можливість, наприклад, піти до лісу, подивитись і обговорити фільм тощо???

середа, 15 квітня 2009 р.

Віршовані гасла для третьокласників

Янішпольська Валентина
Саражинська Наталія
Самостійна робота – це терпіння,
зусилля до 7-ого поту.
Допомога не можлива!
В пошуку велика сила!

Не хвилюйся, не спіши.
Другу теж допоможи.
Веселіше усміхніться
й до роботи всі візьміться.

Електронний довідник – наш надійний помічник.
Не допомагає? Довідник паперовий чекає!

Щоб спільноту виручати
Треба добре пам’ятати:
Є у нас 4 кроки
Для сучасної роботи.
Перший крокплануєм чітко
Те, що маємо зробити.
Буде кожен молодець,
Взявши в руки олівець.
Другий крок
комп’ютер в ділі.
План свій втілюємо сміло.
Довідник допомагає –
Що за чим він добре знає.
Третій крок – перевіряєм,
Що уже в роботі маєм.
Крізь лупу усі завдання
Перевіримо детально.
Обговорюємо потім –
Крок четвертий у роботі.
Ти «долоньку» відкривай,
Обговорення з партнером починай.

Фотозвіт тренінгу в Білій Церкві

Шлях до успіху

вівторок, 14 квітня 2009 р.

Біла Церква СЗОШ № 12

16 третьокласників (8 хлопчиків і 8 дівчаток) 7 квітня почали "крокувати до успіху". Вгадайте ж як я їх об`єднала в пари? Звичайно ж побажання дітей були такі: хлопці лише з хлопцями, а дівчата з дівчатами, поки не дочекалась "Найкраще, коли Ви нас об`єднаєте в пари".
Не вистачає часу. Багато запитань. На мою думку, ТЕХНОЛОГІЇ на відмінно. Хочеться доповнювати, змінювати, додавати... Дійсно поєднати 3 кити. Методикою передбачена рефлексія - записки? А де час на їх обговорення ( 5 хв.) і написання (3 хв.) (в 8 років темп письма інший, ніж в 14)? Ігри, відпочинок... Для 8-річних не менше 3 разів ( по 3 хв.) за 2 години. 17 хвилин в сумі. Звідки? Де вкрасти? Сьогодні вперше все було так, як запланувала. Рефлексія все ж є http://uspih12s.blogspot.com/ , хоча на минулому тижні вона здавалась зайвим тягарем.

Первый тренинг "Шлях до успіху" на Днепропетровщине


На прошлой неделе старотовали тренинги "Шлях до успіху" в Днепропетровской области. Восемнадцать фасилитаторов две недели готовились к старту и вот на прошлой неделе начались три тренинга в Софиевском и Синельниковском районах. Еще семь групп начнут свою работу на этой недели и четыре подключатся со следующей недели. Остальные фасилитаторы планируют свою работу на период школьной практики.
Первый тренинг прошел в Софиевском профессиональном лицее в группе волонтеров - учащихся 1 курса. Фасилитатор, заместитель директора лицея по воспитательной работе Юлия Пшеничная делится своими впечатлениями в блоге фасилитаторов Днепропетровщины
http://dnipropetrivsk.blogspot.com

пʼятниця, 27 березня 2009 р.

О пользовании справочниками

Со справочниками получается очень интересно. На первом занятии разобрали, как пользоваться электронным справочником. Очень легко освоили упражнения. Некоторые мальчики сказали, что быстрее поклацать в приложении, чем читать. Но, это мальчики со скоростью чтения 10 слов в минуту. До 5 занятия справочники брали 2-3 пары, остальные обращались к ним. А на 5 почти все обратились к справочникам, но элемент сотрудничества выпадает, потому что справочники есть у всех: если не бумажный, то - электронный.

Тренинг в Приворотьи

Прошла неделя каникул и треть детского тренинга. Очень хотелось сделать больше, объективные трудности (в виде отключения света...) не позволили. Я пытаюсь полностью придерживаться технологии, внося изменения там, где говорят, что можно и так и этак. Поняла почему нужно практически молчать между планированием и проверкой (чтобы дети не делали то, что фасилитатор похвалил у других). Труднее всего с детьми с "комплексом отличника" - они постоянно вытирают то, что сделали (план же уже утвердила я), но "лучшее - враг хорошего" и времени у них потом маловато, и обида гложет при просмотре чужих работ. На втором занятии первое задание практически все выбрали по принципу "абы меньше работать", а, начиная со второго, выбирают, что поинтереснее.
Игры, конечно, идут на "ура". Экспериментирую когда и какие. Если даю игру на 2 этапе, то не хватает времени закончить работу. Сейчас играем при приветствии, при объяснении нового материала, перед планированием.

вівторок, 24 березня 2009 р.

Перше заняття в с. Привороття , Житомирська обл.

Привет всем!
У меня подобрались дети, компьютером владеющие неплохо. Задания выполняются быстрее,
чем предусмотрено. Но Интернета, к сожалению, нет на ученических компьютерах, а,
если и появится, то скорость - никакая. У меня больше мальчиков: из 16 человек - 9.
В основном, мальчики пассивнее в обсуждениях, но в играх - отрываются.

Вчера в Брусиловском районе начальник отдела образования распорядился отключить
отопление. Я думаю, эта проблема может возникнуть не только у меня. Это не указание
всеукраинское. Я говорила с начальником отдела образования (выпал снег, в школе
холодно, проект, МОН, ООН...), он для отдельной школы разрешил продолжить топить.

Best regards,

Natasha Petrushko

Перше заняття в с. Сосниця, Чернігівська обл.

Вражень - вагон і маленький візочок . Загалом заняття з дітьми (20 чоловік 6-7
клас - 16 дівчаток та 4 хлопчики - отака гендерна нерівність вийшла) було дуже
цікавим.
Власне, дуже важко вкластися в 2 години - в мене сьогодні вийшло з натяжкою 2 год
15 хв при тому, що усі без виключення діти володіють елементарними навичками
роботи на компьютері (в тому числі і користування інтернетом). Можливо це тому,
що перше заняття. Завтра подивимося, як буде далі ;)
НАдя Артем"єва

середа, 18 березня 2009 р.

Як увійти в блог авторам

Шановні фасилітатори,
якщо ви запрошені до авторства в цьому блозі - отримали на свою електронну пошту автоматичного листа про це , то потрібно спочатку клацнути на посиланні, яке є в цьому листі , а потім увійти в свій обліковий запис на Гугл (!). Лише після цього цей блог з"явиться у списку ваших блогів . Знаходите його , клацаєте на ПОдивитися блог і т.д. .. починаєте редагувати, створювати свій допис.
В кого не виходить , не вагайтеся , пишіть мені
Ніна Дементієвска

понеділок, 16 березня 2009 р.

ДЛЯ КОГО ЦЕЙ БЛОГ

Цей блог створено для тих, хто починає працювати разом зі своїми учнями в програмі Intel "Шлях до успіху" в УКраїні за Молодіжним проектом ООН і не тільки .
Ми будемо тут ділитися досвідом , писати свої перші враження та ставити запитання один одному.
Віримо, що така мережева спільнота фасилітаторів буде дієвою і кориснеою для всіх нас!
Ніна Дементієвська,
координатор мережевих спільнот